„TÁRSADALOM ÉS ISKOLA. Elemzések a roma oktatás társadalmi kontextusáról” címmel jelent meg Intézetünk „ÁTMENETEK” könyvsorozatának újabb kötete (TARTALOM) . A kiadványt szerzői: Biró A. Zoltán és Jakab Judit, a megjelentetést a DOMUS Konferencia- és Kiadványtámogatási Program támogatta.
A kiadvány első részében Biró A. Zoltán az Intézet kutatási anyagainak tapasztalatai alapján foglalja össze két tanulmányban annak a térségi társadalmi kontextusnak az ismertetését amely behatárolja és ugyanakkor termeli a roma népességgel kapcsolatos értelmezéseket, magatartásokat, értékítéleteket, a szakpolitikai és egyéb megközelítéséket. A szerző szerint a megértésre – és adott esetben kezelésre – váró társadalmi probléma nem a roma népesség helyzete, hanem a magyar többség és a roma népesség közti társadalmi viszony, és ez a viszony a térség társadalomtörténeti berendezkedésében és működési módjában van lehorgonyozva. Ettől a társadalmi kontextustól nem lehet eltekinteni, ha – bármilyen területen – a roma népesség helyzetének javításával társadalompolitikai programok formájában kíván valaki foglalkozni.
A kötet második része Jakab Juditnak a térségi roma oktatással kapcsolatos tanulmányait tartalmazza. A roma gyermekeket oktató pedagógusoknak két követelményrendszerhez kell igazodniuk: hivatalosan a normatív oktatási elvárásrendszer teljesítéséhez, informálisan a pedig gyerekek és a családok jellemzőihez. Magatartásaikban és értékrendszerükben a térségi többségi értelmezési keret hordozói, munkájuk (szaktudás, nevelés, idő, energia) nagy része azonban szükségszerűen a társadalmi különbség alkalmi kezelésére irányul. A pedagógusi szerep működését a két népesség közti viszony mint társadalmi kontextus alapvetően meghatározza. A kiadvány célja a térségi magyar-roma viszonnyal kapcsolatos szakmai, szakpolitikai, közéleti tematizáció ösztönzése.
Ez a weboldal sütiket használ, hogy a lehető legjobb felhasználói élményt nyújthassuk. A cookie-k információit tárolja a böngészőjében, és olyan funkciókat lát el, mint a felismerés, amikor visszatér a weboldalunkra, és segítjük a csapatunkat abban, hogy megértsék, hogy a weboldal mely részei érdekesek és hasznosak.